Dzieci uskarżają się na: nie zlokalizowany ból

to dodatkowe utrudnienie przedłużające okres przygotowania do włączenia maszyny do krążenia pozaustrojowego, nie wpływa ono na rokowanie.

Objawy, przebieg i rozpoznanie. Objawy zarostowego zapalenia osierdzia są zmienne i trudne do uchwycenia, toteż trafne rozpoznanie opiera się najczęściej na syntetycznym ujęciu całości obrazu chorobowego (1, 5, 9).

Dzieci uskarżają się na: nie zlokalizowany ból w klatce piersiowej o różnym natężeniu, nasilający się w pozycji leżącej, przy kaszlu, przy połykaniu, zmniejszający się w pozycji siedzącej i pochylonej ku przodowi uczucie ogólnego osłabienia, zmęczenia, duszność, czasem stwierdza się podwyższenie temperatury ciała. Wszystkie te mało charakterystyczne objawy są przyczyną błędnego rozpoznania i kierowania chorych do leczenia chirurgicznego w kilka miesięcy, a nawet lat od momentu wystąpienia dolegliwości. Zwykle przyczyną zasięgnięcia porady lekarskiej są bóle w nadbrzuszu, wymioty, powiększanie się obwodu brzucha wskutek narastania płynu w jamie brzusznej (9).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>