Efedryna

Efedryna. Bezpośredni stymulator receptorów alfa i beta, powoduje uwolnienie ka- techolamin z receptorów. Wprowadzona do zachodniej medycyny w r. 1924 przez Schmidta i Chena34. Aktywna zasada efedryny (wyizolowana w r. 1885 przez Yama- nasha i nazwana przez Nagaia w r. 1887’5) pochodzi z chińskiej rośliny ma huang. Chemicznie pokrewna adrenalinie. Wytworzona syntetycznie. Jej właściwości podobne do adrenaliny zostały opisane przez japońskich farmakologów w r. 19 1 736.

FARMAKOLOGIA. Bardziej czynny jest izomer lewoskrętny. Opóźnia rozkład adrenaliny i noradrenaliny, przez co podtrzymuje ich wyższy poziom we krwi. Uwalnia noradrenalinę zmagazynowaną w zakończeniach nerwowych w ścianie naczyń krwionośnych87.

-1. Silny środek stymulujący układ współczulny. Częstość i siła skurczów serca są zwiększone, a ciśnienie krwi podwyższone. Powoduje obkurczenie tętniczek. Czas działania wynosi 30-40 minut, ale dawki powtórne nie są tak skuteczne (tachyfilaksja).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>