Metaraminol

ZASTOSOWANIE. Po raz pierwszy zastosowana dla opanowania hipotensji w czasie znieczulenia podpajęczynówkowego w r. 192738. Ma tę przewagę, że powoduje zwiększenie rzutu serca i żylnego powrotu krwi39. Stosowana była w stanach hipotensji, .skurczu oskrzeli, bloków serca, zespołu zatoki szyjnej, pokrzywki, narkolepsji, mimowolnego moczenia i miastenii.

Dostarczana w ampułkach po 30 mg. Dawka: 15-30 mg w iniekcji doustnie do 50 mg. Metylamfetamina, chlorowodorek metylamfelaminy (Methamphetamine, Methedrine, Pervitin, Desoxyephedrine, Desoxyn, Norodin). Popularna w czasie II wojny światowej, stosowana jako stymulant u żołnierzy armii niemieckiej. Pokrewna do amfetaminy (benzedryny) chemicznie jest to chlorowodorek d-n-metyloamfetaininy. Opisana w r. 191940, a klinicznie zastosowana w r. 194341. Podwyższa częstość serca i siłę skurczu oraz rzut minutowy (działanie stymulujące beta, z niewielkim działaniem stymulującym alfa). Może powodować bradykardię na drodze odruchu z nerwu błędnego. Zwiększa przepływ krwi przez nerki. Wywołuje niewielkie obkurczenie naczyń na drodze bezpośredniej. Pobudza również oddychanie. Działanie trwa długo i jest skuteczne po powtarzanych dawkach. Maksymalne działanie występuje w 8 i ’/a minuty po podaniu dożylnym. W porównaniu z noradrenaliną działanie jest opóźnione, ale trwa dłużej. Podwyższa nastrój (dla tych celów używana była przez hippisów), zmniejsza apetyt, pobudza korę mózgową, posiadając jednocześnie niewielkie działanie analeptyczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>