Oddzielenie osierdzia

Oddzielenie osierdzia jest zwykle dwuwarstwowe. Po odłuszczeniu pogrubiałej warstwy uwidacznia się cienka włóknista błona pokrywająca nasierdzie. Serce pracuje jakby w cieniutkiej celofanowej otoczce. Usunięcie tej warstwy warunkuje prawidłową czynność serca. Niepowodzenia po perykardiektomii, utrzymywanie się objawów niewydolności krążenia, wiążą się z niepełnym usunięciem wszystkich warstw stwarzających ucisk (1, 5, 9). Po operacji pozostawia się dren pod mostkiem, usuwa się go na ogół w 2-3 dniu po operacji.

Postępowanie pooperacyjne. Dzieci po operacjach osierdzia przebywają w salach intensywnego nadzoru, w większości na oddechu własnym. Podłączenie do monitora linii tętniczej i żylnej pozwala na bezpośrednią ocenę stanu krążenia. Zaburzenia utlenowania krwi, stężenia elektrolitów, rówmowagi kwasowro-zasadowej wyrówmuje się w miarę potrzeby pod kontrolą wykonywanych badań laboratoryjnych. Dzieci po operacji zaciskającego zapalenia osierdzia, u których stwierdza się proces gruźliczy, przechodzą pełne leczenie, rozpoczynające się już w sali pooperacyjnej. Pod kontrolą EKG podaje się preparaty glikozydów^ naparstnicy, czasem stosowane są steroidy, środki moczopędne.

Po odzyskaniu pełnej świadomości po znieczuleniu dzieci układa się w pozycji Fowlera ze wrzględu na powiększoną wątrobę i płyn w jamie brzusznej jest to ułożenie najdogodniejsze.

Pełny powrót do zdrowia następuje przeciętnie po okresie półtorarocznym. Czas trwania rekonwalescencji zależy od czasu trwania choroby i jest odwrotnie do niego proporcjonalny. Najlepsze wyniki uzyskuje się poddając operacji dzieci w stadium procesu podostrego. Unika się wówczas zaawansowanych zmian zarówno w wątrobie, jak i w układzie krążenia. Odległe wyniki wykazują, że pacjenci po latach prowadzą normalny tryb życia, wykonując zawody wymagające wysiłków fizycznych (9).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>