Wierzchołek kości

Wierzchołek kości skierowany jest ku dołowi i tworzy stawowe połączenie z kością guziczną. Kość guziczną składa się z 4 szczątkowych kręgów, czasami z 3 lub 5.

KANAŁ KOŚCI KRZYŻOWEJ jest przestrzenią o kształcie graniastosłupa, biegnącą przez całą długość kości i przyjmującą jej krzywizny. U góry jest na przekroju trójkątny i stanowi przedłużenie lędźwiowego odcinka kanału kręgowego. U dołu kończy się rozworem kości krzyżowej, zamkniętym błoną krzyżowo-guziczną tylną. Przestrzeń zewnątrzoponowa w kanale kości krzyżowej jest niekiedy podzielona na poszczególne przedziały przez pasma włókien łącznotkankowych. Może to być wytłumaczeniem występowania w niektórych przypadkach niejednolitej analgezji. Przebieg ściany kanału tworzą połączone trzony kręgów krzyżowych ścianę tylną – tylne łuki tych kręgów. Każda z bocznych ścian kanału posiada cztery otwory, które dzielą się w formie litery Y na otwory krzyżowe przednie i tylne. Zawartość kanału krzyżowego stanowią:

-1. Worek opony twardej, który kończy się na poziomie dolnej krawędzi drugiego kręgu krzyżowego, na wysokości linii łączącej kolce biodrowe tylne górne. Opona miękka schodzi niżej w formie nici końcowej.

One comment to Wierzchołek kości

  • Bartmgr  says:

    Czyli trzeba jesc danonki 😉

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>