Zastawki

żony, w miarę potrzeby dokłada się jeden szew jedwabny 4-0. Bezpośrednio po zabiegu ciśnienie w prawej komorze nadal pozostaje wyższe od układowego.

Zastawki t. płucnej można też przeciąć pod kontrolą wzroku. Po uwidocznieniu pnia płucnego zakłada się nad zastawkami szew kapciuchowy w celu kontrolowania krwawienia po walwulotomii. Następnie zamyka się klemcm pień t. płucnej, powyżej nacina się ścianę naczynia i przecina zastawki, sprawdza i ewentualnie poszerza drogę odpływu z prawej komory. Istnieje w tej metodzie niebezpieczeństwo większego krwawienia aniżeli w metodzie zamkniętej, jej zaletą jest dokładniejsze przecięcie zastawek oraz możliwość wykonania zespolenia układowo-płucnego w miejscu przeciętej ściany. Po ukończeniu zespolenia podwiązuje się przetrwały przewód tętniczy.

Wykonany w okresie noworodkowym zabieg w niewielkiej grupie chorych powoduje trwałą poprawę stanu ogólnego. Większość jednak po pierwszej operacji udrożnienia zastawek i zespoleniu układowo-płucnym poddawana jest w różnym okresie operacji naprawczej w krążeniu pozaustrojowym bądź ponownej operacji zastępczej (1, 3).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>