Zespół po perykardiotomii

Zespół po perykardiotomii występuje częściej po operacjach zespołu Fallota i otworów międzykomorowych z przerostem drogi odpływu z prawej komory. Obie operacje wiążą się z otwarciem prawej komory i rozległym wycięciem prze- rośniętych mięśni, stwarzając możliwość wnikania wirusów w komórki mięśniowe na przeciętych powierzchniach. Wykazano też, że czas trwania zabiegu wpływa na częstość występowania z.p.p. (4, 7, 8).

Zespół po perykardiotomii rzadko występuje u dzieci poniżej 2 r.ż., a nie spotyka się go u niemowląt, mimo że są poddawane tym samym zabiegom. Przypuszczalnie organizm w tym okresie chronią jeszcze przeciwciała przeciwwirusowe przekazane przez łożysko od matki.

Objawy, przebieg i rozpoznanie. Zespół po perykardiotomii ma różny przebieg: od postaci poronnych do bardzo ciężkich, objawiających się tamponadą serca. Może też nawracać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>