Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym:

-1. Zniesienie działania pompującego klatki piersiowej. Pod koniec wdechu z dodatnim ciśnieniem dochodzi do podwyższenia ciśnienia w prawym przedsionku i upośledzenia powrotu żylnego krwi, co prowadzi do zmniejszenia rzutu serca. W wyniku działania mechanizmów kompensacyjnych dochodzi do wzrostu ciśnienia w żyłach obwodowych, co powoduje zwiększenie powrotu żylnego do wartości poprzednich na drodze obkur- czania żył obwodowych. Jeżeli występuje jednocześnie zmniejszenie objętości krwi krążącej lub gdy obkurczenie naczyń jest niemożliwe (np. wskutek blokady układu sympatycznego) albo gdy jest ono już maksymalne (np. po krwotoku), mechanizm ten nie może działać.

-2. Tamponada serca. Klinicznie bez większego znaczenia. 3. Zaburzenia płucnego przepływu krwi. Ciśnienie w naczyniach włosowatych płuc wynosi 13 cm HaO (1,3 kPa), tak że nawet niewielkie podwyższenie ciśnienia w płucach prowadzi do obciążenia prawego serca. Można to zaobserwować podczas operacji z otwarciem klatki piersiowej. Długotrwałe stosowanie IPPV może prowadzić do retencji sodu i obrzęku tkanki płucnej. Wobec tego należy stosować środki diuretyczne,, jeżeli nie ma objawów odwodnienia, a bilans sodowy jest dodatni w okresie dłuższym niż 3 dni lub kiedy badania radiologiczne płuc wykazują ostry obrzęk płuc15.

Dochodzi do zmniejszenia zużycia tlenu, spowodowanego wyłączeniem mięśni oddechowych. Technika. Układ oddechowy musi być szczelny, aby zapobiec ucieczce gazów i wytrzymać dodatnie ciśnienie stosowane podczas oddychania. Podczas stosowania oddechu bez rurki intubacyjnej może dojść do przechodzenia gazów do żołądka, ale przy odpowiedniej wprawie można temu zapobiec. Pomimo to najczęściej stosuje się intubację tchawicy. Prowadzenie oddechu ułatwia znacznie rurka intubacyjna z mankietem uszczelniającym, ale jeżeli jest to niemożliwe, należy uszczelnić drogi oddechowe przez założenie tamponu do gardła lub przez przesunięcie żuchwy do tyłu za pomocą bandaża, co zaciska gardło.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>